عبور خط آهن از تالابهای گلستان/ پروژه ارزیابی زیست محیطی ندارد

در گفتگو با مهر عنوان شد: عبور خط آهن از تالابهای گلستان/ پروژه ارزیابی زیست محیطی ندارد یک پژوهشگر محیط زیست گفت: عبور خط آهن تالابهای صوفی کم، آلاگل، آجی گل و آلماگل در گلستان را که از نظر اکولوژیکی اهمیت بسیاری دارند تهدید می کند.

مزدک دربیکی عضو هیأت علمی دانشگاه محیط زیست در گفتگو با خبرنگار مهر افزود: عبور خط آهن به موازات جاده ماشین رو از گرگان به ترکمنستان اثرات تخریبی و تهدیدات زیست محیطی را دو چندان می کند که به این امر اثرات تجمعی گفته می شود.

به گفته وی، اگر اثرات تجمعی طرحهای توسعه ای در یک منطقه بررسی شود تآثیر زیست محیطی آن به مراتب بیشتر می شود ولی متآسفانه در ایران این مسآله فقط در مباحث دانشگاهی مطرح می شود و در عمل به آن توجهی نمی کنند.

دربیکی تصریح کرد: خطوط آهن و جاده ها به دلیل اینکه جز پروژه های خطی هستند حساسیت بیشتری دارند زیرا اثرات تخریبی آنها در مقیاس کلان و در طول مسیری که عبورمی کنند مشهود است.

به گفته وی، در حال حاضر در مورد این خط آهن نه تنها ارزیابی اثرات تجمعی آن با جاده مجاور بر محیط زیست منطقه انجام نشده بلکه اساساً هیچ گزارشی مبنی بر مطالعه و ارزیابی اثرات زیست محیطی خود پروژه به تنهایی نیز وجود خارجی ندارد و ظاهراً مسئولان محیط زیست تا پیش ازآغاز عملیات اجرایی از آن بی اطلاع بوده اند.

دربیکی با اشاره به اینکه تالاب صوفی پناهگاه بسیار با اهمیتی برای پرندگان مهاجر به استان گلستان محسوب می شود افزود: این خط آهن با توجه بین المللی بودن و حجم ترددی که در آن انجام می شود در مهاجرت پرندگان به این تالاب اختلال ایجاد می کند.

به گفته منابع محلی در گرگان، ساخت این خط آهن از گرگان به پتروشیمی، بعد از آن به آق قلا و سپس مرز ایران و ترکمنستان مصوب شده است. این خط آهنی است که قرار است ایران را به آسیای میانه متصل کند.

اما نکته مهم در این میان آن است که این پروژه که قرار است از منطقه شکار ممنوع صوفی کم بگذرد، ارزیابی زیست محیطی ندارد.

گفته می شود که ماموران محیط زیست در حین گشت زنی متوجه فعالیت در منطقه صوفی کم شده اند.

این چندمین بار است که در سالهای اخیر مناطق حساس استان گلستان از جانب توسعه و صنعت تهدید می شود. پیش از این بابت جاده کشی در پارک ملی گلستان و پتروشیمی در منطقه، محیط زیست گلستان تهدید شده بود. 

 

                                                            منبع : خبرگزاری مهر

/ 0 نظر / 8 بازدید